Food allergy – from pain to power

TRANSLATION IN PROGRESS - thank you for understanding

Alergija na hranu, od stresa do sklada

 

'Knjiga koju držite u rukama osebujna je po načinu pisanja kao i po predstavljanju jednog značajnog problema u dječjoj dobi. Pišući na temelju osobnog iskustva autorica Vesna Krajnović želi svoje znanje podijeliti s roditeljima koji imaju iste ili slične probleme, pomoći im i olakšati “muke”.'

Dr. Sonja Vidulin, liječnik spec.med.pedijatar

vesna-krajinović-knjiga.jpg

Za sve informacije o knjizi kontaktirajte me na info@zdravoiposebno.hr
ili na 091 527 8891

Izvadak iz poglavlja:

Uvod

Danas je razvoj medicine na svom vrhuncu, mnoge bolesti su postale izlječive, mnoga stanja uvelike olakšana u svakodnevnom životu. Ipak, kada se pojave problemi vezani za alergiju na hranu kod četveromjesečne bebe koja je isključivo dojena, onda ni sva medicinska znanost ne može odgovoriti majci na pitanje “Na koje namirnice će moje dijete odreagirati alergijskom reakcijom?“

 

 

Hrana

"Neka tvoja hrana bude tvoj lijek, a tvoj lijek neka bude tvoja hrana"
Hipokrat

Da bismo znali kako se postaviti prema alergiji na hranu, najprije moramo znati što je to hrana. Naravno da svi znamo da je hrana osnovni izvor energije ili jednostavnije rečeno svi znamo da nas hrana hrani ali hrani li hrana samo naša tijela ili hrani i našu dušu? Jesmo li svaki put gladni uistinu samo hrane ili nečaga drugog? Hranimo li sebe i našu djecu da bismo živjeli ili možda živimo, a tome i djecu od malena učimo, kako bismo se hranili? Je li samo određena vrsta hrane predodređena općeprihvaćenim društvenim normama za uživanje ili se može uživati i u lijepoj, zreloj jabuci? Da bismo znali kako pristupiti hrani, potrebno je prije svega naučiti što je priroda naumila da mi dobijemo iz hrane.
Hrana predstavlja sve tvari koje čovjek konzumira kako bi namirio svoje prehrambene potrebe radi održanja života i radne sposobnosti. Ljudsku hranu sačinjavaju hranjive tvari, a tu spadaju bjelančevine, masnoće, ugljikohidrati, vitamini i mineralne tvari.

 

 

Alergija

Riječ alergija nastala je od dvije grčke riječi allos (άλλος) što znači drugo i ergon (έργον) što znači rad – alergija se, dakle, odnosi na više različitih, drugačijih, neuobičajenih reakcija organizma.

Koncept i sam pojam alergije osmislio je bečki pedijatar Clemens von Pirqueta 1906. godine. On je uvidio da su tjelesne reakcije njegovih pacijenata povezane s vanjskim faktorima poput prašine, peludi ili određene hrane. Dr. Von Pirqueta je pojam alergije objasnio: “Jedna osoba se nalazi u stanju alergije prema određenoj tvari ako pri ponovnom unošenju te iste tvari u organizam reagira drugačije nego što je reagirala prilikom njenog prvog unošenja.”

 

 

Alergija na hranu

Alergija na hranu je reakcija imunološkog sustava koja se javlja nakon konzumiranja određene hrane. Može se pojaviti već pri drugom unošenju namirnice u organizam, a može se pojaviti i nakon niza godina konzumiranja. Čak i najmanja količina, čak i količina u tragovima, može isprovocirati alergijsku reakciju koja može biti lokalizirana na određeni dio tijela i blaga ili može zahvatiti cijelo tijelo i biti za život opasna.

 

 

Preosjetljivosti na hranu

Pored alergije postoje još neke preosjetljivosti na hranu koje su iz dana u dan sve prisutnije u životima mnogih. Najpoznatije su netolerancija na hranu i celijakija.

 

 

Kako sam na(od)hranila dijete alergično na hranu

Za vrijeme trudnoće nastojala sam jesti zdravo. Doduše, moram priznati da sam to razdoblje iskoristila da i sebi dam oduška i nahranim svoje nepce raznim delicijama, prije svega slatkišima, jer sam svakako bila na putu da se udebljam.

Nastojala sam jesti puno voća i povrća, naravno, i piti puno tekućine. Pila sam i puno mlijeka jer od svog rođenja pijem velike količine mlijeka. I prije trudnoće sam jela integralne žitarice u svakom obliku pa sam tako nastavila i u trudnoći. Svaki put kada je bilo moguće zamijenila sam meso ribom. Bila sam sigurna da se ispravno hranim i za sebe i za bebu.

O alergiji na hranu nisam ni razmišljala jer nitko oko mene niti itko u krvnom srodstvu s mojoj bebom nije je imao. Niti u jednom trenutku nisam pomislila da možda ne bih smjela jesti neke namirnice koje bi mogle naškoditi bebi. Nisam pomislila niti na to da određene namirnice koje jako volim, a to su mlijeko i jaja, ne bih smjela pretjerano jesti i da bih morala upravo zbog bebe u njima biti umjerena.

 

 

Prevencija

Jedan gram prevencije vrijedi više od kilograma terapije.

Svjedoci smo sve prisutnije alergije na hranu kod djece ali i odraslih. Intolerancija je jednako tako učestalija više nego prije. Danas jedno od petero djece ima neku alergiju, a u zadnjih nekoliko decenija pojavljivanje alergije se udesetorostučilo.
    
Ukoliko je netko u obitelji (mama, tata, brat, sestra) alergičar postoji 50% vjerojatnosti da će i svako sljedeće dijete biti alergičar.

 

 

Funkcionalna hrana

“Reci mi što jedeš i ja ću ti reći tko si.”
Jean Anthelme Brillat Savarin

Pravilna prehrana je prehrana koja je dobra za zdravlje. Zdrava prehrana je nutritivno bogata prehrana. U slučaju alregičara zdrava prehrana je nutritivno bogata prehrana oslobođena alergena. U svakom slučaju pravilna i zdrava prehrana je prehrana prilagođena potrebama organizma koja je nutritivno bogata i sačinjena od funkcionalne hrane. Funkcionalna hrana je hrana koja ima povoljan utjecaj na ljudsko zdravlje što se očituje kontinuiranim konzumiranjem uobičajene količine takve hrane.

 

 

Free slastice

  • slastice oslobođene alergena
  • funkcionalne slastice za svakoga

“Otkriće novog jela ljudima donosi više sreće, nego otkriće nekog novog planeta“
Jean Anthelme Brillat Savarin

Približavao se 1. rođendan, noćima nisam spavala jer nisam znala kako napraviti tortu bez jaja, mlijeka, mliječnih proizvoda, margarina, čokolade, kakaa, orašastog voća, citričnog voća, crvenog voća... Budući da je moja kćerka spadala u skupinu hipersenzibilne djece alergičara, ona nije smjela tako rano u životu probati išta što spada u blage, a kamoli jake alergene. Dakle, uobičajene namirnice za izradu torte nisu dolazile u obzir. Na kraju, nakon nekoliko neuspjelih pokušaja, uspjela sam ostvariti san svake mlade mame – napraviti svom djetetu tortu za 1. rođendan! Bila je to jestiva torta od banana, šljiva, riže, rogača i soka od jabuka.

Free slastice su svakako drugačije slastice od uobičajenih. One su posebne i prilagođene onima koji mogu jesti samo takve slastice, ali su jednako tako i zdrave slastice, pripremljene od namirnica koje osiguravaju zdravlje za organizam čovjeka. Upravo zato one predstavljaju funkcionalne slastice za svakog sladokusca kojem je zdravlje jednako važno kao i komad dobrog kolača.

 

 

Sadržaj ove knjige služi isključivo za informativne svrhe i ne predstavlja medicinske upute ili savijete. Niti jedna radnja ne treba biti poduzeta isključivo na temelju ovog sadržaja. Ova knjiga nije zamjena za savjete liječnika niti vam može dati ikakva medicinska objašnjenja.

© Sva prava pridržava Vesna Krajnović

Niti jedan dio ove knjige ne može se reproducirati u bilo kojem obliku i bilo kojim sredstvima bez pismenog odobrenja autorice.